Witamy na naszym blogu o języku, zwyczajach i ciekawostkach z różnych krajów...


Zdecydowana większość ludności Europy posługuje się językami z rodziny indoeuropejskiej. Trudno jest w sposób precyzyjny podać liczebność ludzi posługujących się  poszczególnymi językami z powodu dość częstej dwujęzyczności, a także z powodu migracji, które powodują, iż osoba posługująca się na co dzień określonym językiem nie traktuje go jako ojczysty. Innym powodem niemożności precyzyjnego ustalenia liczby posługujących się poszczególnymi językami jest zjawisko wypierania pewnych języków przez inne (np. szkockiego przez angielski czy prowansalskiego przez francuski).

Także lista języków używanych w Europie jest trudna do ustalenia, gdyż w latach ostatnich istnieje tendencja do wyodrębniania nowych języków, dotychczas rozpatrywanych w ramach zróżnicowania dialektalnego (w Polsce przykładem takiego zjawiska jest kwestia odrębności dialektu śląskiego).

Na przestrzeni dziejów różne rodziny językowe uzyskiwały pozycję dominującą na kontynencie. Do początku n.e. języki celtyckie, (obecnie zajmujące niewielkie skrawki Europy) opanowały niemal całą Europę Zachodnią i dużą część Środkowej. W wiekach następnych Europę Zachodnią i Południową opanowała łacina i wyrosłe na jej gruncie języki romańskie. Ok. III – V w. n.e. ekspansja Germanów rozprzestrzeniła ich języki na całym kontynencie. Ostatnią wielką rodziną językową, która pojawiła się, były języki słowiańskie, które ok. VII – IX w. opanowały wielkie obszary w Europie Środkowej i Wschodniej, a w kolejnych wiekach na zachodzie ustępując nieznacznie innym grupom językowym, na wschodzie i północy wypierały języki fińskie. 

*****
13 ciekawostek na temat Szwecji i Szwedów

1. Jeżeli obywatel Szwecji chce zmienić kolor swojego domu, musi najpierw postarać się o pozwolenie, a także posiadać licencję malarską.

2. Szwedzi uwielbiają kawę i regularnie przerywają pracę, by razem z przyjaciółmi czy współpracownikami napić się kawy i przekąsić coś słodkiego.

3. Dość niezwykłą szwedzką potrawą jest marynowany śledź, który marynuje się przez rok w zwykłej puszcze. Pachnie i smakuje niezwykle oryginalnie (okropnie!)

4. Szwedzkie prawo pozwala rozbić namiot na terenie prywatnym na 24 godziny.

5. W Szwecji znajduje się najwięcej restauracji McDonald ’s w całej Europie.

6. Szwedzi nie zawieszają w oknach żadnych firanek. Na parapetach stawiają natomiast różnego rodzaju figurki, kwiaty i lampki. W ten sposób pokazują, że nie mają nic do ukrycia.
7. W niektórych szwedzkich domach przy oknach zamontowane są lusterka. Dzięki temu mieszkańcy domu widzą, co dzieję się na zewnątrz.

8. Szwedzki rząd nakazuje budowę ogrodzeń wzdłuż wszystkich ruchliwych dróg, aby chronić kierowców i łosie, które w innym wypadku mogłyby wejść na jezdnię.

9. Niezwykłym świętem w Szwecji jest święto kiszonego śledzia. Obchodzi się je każdego roku w sierpniu.

10. Jest pewien klub golfowy, którego jedna połowa znajduję się na terenie Szwecji, a druga w Finlandii.

11. Oficjalne konto Szwecji na serwisie Twitter, jest co tydzień prowadzone przez innego losowo wybranego obywatela.

12. W Szwecji alkohol jest sprzedawany tylko osobom, które ukończyły 20 rok życia; w dni tygodnia do godziny 18:00, a w weekendy tylko do godziny 15:00.

13. Około 80% Szwedów włada swobodnie językiem angielskim.

*******

Znajomość języków obcych w XXI wieku jest bardzo ważna dla naszego własnego rozwoju, samopoczucia, pewności siebie jak i innych aspektów naszego społecznego życia, bowiem nauka języków wspomaga naszą kreatywność jak i pomaga w rozwijaniu przedsiębiorczości. Znajomość języków obcych to nie tylko umiejętność posługiwania się językiem obcym. To dużo, dużo więcej! 

********

Unia Europejska stawia na integrację, jednak z zachowaniem pewnych odrębności, jak chociażby uszanowanie języków narodowych. Dzięki temu wszelkie dokumenty wspólnotowe jak i udzielana pomoc prawna dostępne są we wszystkich językach narodowych Unii, a każdy z języków państw członkowskich jest równoprawnym językiem Unii. Mimo to część języków ma marginalną rolę, zaś inne, te najpopularniejsze, wiodą prym.

Angielski, niemiecki jak również hiszpański, francuski i włoski. Są to języki największych krajów europejskich i co za tym idzie członków UE. Popularność języków w UE pociąga za sobą również popularność nauki tychże języków. W Polsce najwięcej osób uczy się języka angielskiego oraz niemieckiego. Dopiero na kolejnych miejscach rywalizują hiszpański, francuski, czy holenderski. Warto zauważyć iż angielski nie jest językiem wyłącznie Wielkiej Brytanii ale również językiem urzędowym na Malcie czy w Irlandii, państwach będących członkami UE. Podobnie jest z niemieckim, który jest językiem obowiązującym w Niemczech i Austrii. Mimo iż hiszpański obowiązuje w Europie wyłącznie na terenie Hiszpanii to jest to język najpopularniejszy na świecie, bowiem niemalże całą Ameryka Południowa i Środkowa mówi po hiszpańsku, a i w USA nie brakuje stanów w których hiszpański ma status języka urzędowego. Tym samym języki europejskie odgrywają nie byle jaką rolę na świecie, wychodząc poza ramy starego kontynentu.

*********

Designed with Mobirise - Click now